Redirection 2.1.14 - en to ja translation catalogue (200 entries)

en:  for external site: <code>%s</code>
ja: 外部サイト向け: <code>%s</code>

en: %d per-page
ja: %d件表示

en: %s by matching %s
ja: %s: %s の一致

en: %s imported on %s at %s
ja: %s をインポートしました (%s @ %s)

en: 1 minute
ja: 1分

en: 2 minutes
ja: 2分

en: 30 seconds
ja: 30秒

en: 404 Errors
ja: 404 エラー

en: 5 minutes
ja: 5分

en: <p style="color: red">That function is not defined</p>
ja: <p style="color: red">その関数は定義されていません</p>

en: <p style="color: red">You are not allowed access to this resource</p>
ja: <p style="color: red">このリソースにアクセスする権限がありません</p>

en: <small>No options have been set</small>
ja: <small>オプションが設定されていません</small>

en: <strong>Could not write to configured <code>.htaccess</code> file - check file permissions</strong>
ja: <strong>設定済みの <code>.htaccess</code> に書き込みできませんでした。パーミッションを確認してください。</strong>

en: <strong>Disabled: You must enable <a href="options-permalink.php">permalinks</a> before using this</strong>
ja: <strong>無効: これを使用する前に<a href="options-permalink.php">パーマリンク</a>を有効にする必要があります。</strong>

en: <strong>Disabled: enter the location of an <code>.htaccess</code> file for this to be valid</strong>
ja: <strong>無効: 有効にするには<code>.htaccess</code> ファイルの位置を入力してください。</strong>

en: <strong>Location is invalid - check that path exists</strong>
ja: <strong>ファイルの位置が正しくありません。パスが存在するか確認してください。</strong>

en: A module is a controlling element that determines how redirections are handled.  Elements in a WordPress module are handled by WordPress, elements in an Apache module are handled by <code>.htaccess</code>, and elements in a 404 module affect how 404 errors are logged.
ja: モジュール

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection RSS (leave blank to auto-generate)
ja: リディレクション RSS にフィードリーダーからアクセスするための固有トークン (空白にしておけば自動生成します)

en: Action
ja: 操作

en: Add
ja: 追加

en: Add Group
ja: グループを追加

en: Add Module
ja: モジュールを追加

en: Add Redirection
ja: 新しい転送ルールを追加

en: Add new redirection
ja: 新しい転送ルールを追加

en: Advanced: For management of external sites
ja: 高度な設定: 外部サイト管理用

en: Allow IPs
ja: 許可 IP

en: Alternatively, if you are multi-lingual, do consider translating this into another language.  All the necessary localisation files are included and I've written a <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">full guide to the translation process</a>.
ja: あなたがもし複数の言語をご存知なら、このプラグインを他の言語に訳するお手伝いをお願いします。翻訳に必要なファイルはすべて含まれており、<a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">翻訳プロセスのガイドライン</a>もあります。

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure?
ja: 本当によろしいですか ?

en: As long as possible
ja: 最長

en: Attractive searches that go beyond the default WordPress search and increase the usefulness of your site.
ja: デフォルトの WordPress 検索機能を超える魅力的な検索プラグイン。サイトを皿に使いやすくします。

en: Auto-generate URL
ja: URL を自動生成

en: Ban IPs
ja: 禁止 IP

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Canonical
ja: カノニカル

en: Category URLs
ja: カテゴリー URL

en: Create
ja: 生成

en: Date
ja: 日付

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Logs
ja: ログを削除

en: Delete Redirection
ja: 転送ルールを削除

en: Details
ja: 詳細

en: Disabling a group will disable all items contained within it
ja: グループを無効化すると、含まれた項目すべてが無効になります

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
ja: %s&#8211;%s件中%s件を表示中

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Don't monitor
ja: モニターしない

en: Enabled
ja: 有効

en: Error (404)
ja: エラー (404)

en: Error Level
ja: エラーレベル

en: Expire Logs
ja: ログの有効期限

en: Export to CSV
ja: CSV としてエクスポート

en: Failed to retrieve group data
ja: グループのデータ取得に失敗しました。

en: Failed to retrieve module data
ja: モジュールのデータ取得に失敗しました。

en: Filter
ja: フィルター

en: Force WWW
ja: WWW を強制追加

en: Force WWW (www.%s)
ja: WWW を強制追加 (www.%s)

en: Group
ja: グループ

en: Groups
ja: グループ

en: Groups for module
ja: モジュールのグループ

en: HTTP Code
ja: HTTP コード

en: Here you can import redirections from an existing .htaccess file, a CSV file, or a Redirection XML.
ja: ここで既存の .htaccess ファイル、CSV ファイル、またはリディレクションプラグイン XML から転送ルールをインポートできます。

en: Hits
ja: ヒット数

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
ja: このプラグインの作者に対する援助を行いました

en: IP Lookup Service
ja: IP 参照サービス

en: IPs are allowed
ja: 許可 IP

en: IPs are banned
ja: 禁止 IP

en: Import
ja: インポート

en: Import into
ja: インポート先

en: Items
ja: 項目

en: Last Access
ja: 前回のアクセス

en: Leave as is
ja: そのままにする

en: Location
ja: 位置

en: Log
ja: ログ

en: Log 404s
ja: 404 エラーのログをとる

en: Logged In
ja: ログイン中

en: Logged Out
ja: ログアウト中

en: Match
ja: 一致条件

en: Matched
ja: 一致の場合

en: Memory Limit
ja: メモリー上限

en: Modified posts
ja: 更新された投稿

en: Module
ja: モジュール

en: Modules
ja: モジュール

en: Monitor new posts
ja: 新規投稿をモニター

en: Move To
ja: 移動

en: Name
ja: 名称

en: Next
ja: 次

en: No errors
ja: エラーなし

en: No items have been selected
ja: 項目が選択されていません

en: No items were imported
ja: 項目をインポートできませんでした。

en: Not matched
ja: 不一致の場合

en: Note that the group is ignored when uploading an XML file.
ja: XML ファイルをアップロードする際、グループは無視されますのでご注意ください。

en: Note: Hits are dependant on log entries
ja: 注: 表示数はログ件数を元にしています

en: Operations
ja: アクション

en: Options
ja: 設定

en: Other plugins
ja: 他のプラグイン

en: Pass-through
ja: 通過

en: Please read the documentation and FAQ, and check the bug tracker, before asking a question.
ja: 質問する前にドキュメンテーションと FAQ を読み、バグトラッカーを確認してください。

en: Please specify a group name
ja: グループ名を指定してください。

en: Please wait...
ja: お待ちください…

en: Plugin Support
ja: プラグインサポート

en: Position
ja: 位置

en: Post &amp; Page URLs
ja: 投稿・ページ URL

en: Previous
ja: 前

en: Process Current Logs
ja: 現在のログを処理

en: RSS Token
ja: RSS トークン

en: Raw .htaccess
ja: 生の .htaccess

en: Redirect to
ja: 転送先:

en: Redirect to URL
ja: URL へ転送

en: Redirect to random post
ja: ランダムな記事へ転送

en: Redirected by
ja: 転送:

en: Redirection
ja: リディレクション

en: Redirection Bug Tracker
ja: リディレクションプラグイン バグトラッカー

en: Redirection Documentation
ja: リディレクションプラグイン ドキュメンテーション

en: Redirection FAQ
ja: リディレクションプラグイン よくある質問

en: Redirection Help
ja: リディレクションプラグイン ヘルプ

en: Redirection Log
ja: 転送ログ

en: Redirection Support
ja: リディレクション サポート

en: Redirection Support Forum
ja: リディレクションプラグイン サポートフォーラム

en: Redirection data has been deleted and the plugin disabled
ja: リディレクションデータを削除し、プラグインを無効化しました。

en: Redirection has required a great deal of time and effort to develop.  If it's been useful to you then you can support this development by <strong>making a small donation of $12</strong>.  This will act as an incentive for me to carry on developing it, providing countless hours of support, and including any enhancements that are suggested.
ja: リディレクションプラグインの開発には長い時間がかかりました。もしあなたの役に立ったなら、<strong>$12 のささやかな寄付をして</strong>開発者を応援してください。開発の継続、数えきれないほどの時間のサポート提供、提案された改善の追加を行うためのやる気につながります。

en: Redirections
ja: 転送ルール

en: Redirections for group
ja: グループ転送

en: Redirects
ja: 転送ルール

en: Referrer
ja: リファラー

en: Regex
ja: 正規表現

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Reset Hits
ja: 訪問数をリセット

en: Save
ja: 保存

en: Search
ja: 検索

en: Select All
ja: すべて選択

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
ja: 個のオプションを選択すると、リディレクションプラグインに関するすべての転送ルール・ログ・設定を削除します。本当にこの操作を行って良いか、再度確認してください。

en: Server default
ja: サーバーの初期設定

en: Settings
ja: 設定

en: Show errors
ja: エラーを表示

en: Site URL
ja: サイト URL

en: Sorry, but your redirection was not created
ja: 転送ルールを作成できませんでした。

en: Source URL
ja: ソース URL

en: Strip Index
ja: Index を除く

en: Strip WWW
ja: WWW を除く

en: Strip WWW (%s)
ja: WWW を除く (%s)

en: Strip index files (html,php)
ja: index ファイルを除く (html,php)

en: Strip index files (html,php,asp)
ja: index ファイルを除く (html,php,asp)

en: Strip index.php
ja: index.php を除く

en: Support
ja: 作者を応援

en: Target URL
ja: ターゲット URL

en: The most complete SEO meta-data manager and all-round general purpose plugin for WordPress.  Replace five or six plugins with one single super-plugin!
ja: 最も完成された SEO メタデータ管理および一般用途向け WordPress プラグイン。この強力なプラグインひとつで5、6個の他のプラグインを置き換えることができます !

en: The target URL will be chosen from one of the following URLs, depending if the user is logged in or out.  Leaving a URL blank means that the user is not redirected.
ja: ユーザーがログインしているかどうかにより、ターゲット URL は以下のうちいずれかになります。URL を空白にした場合、そのユーザーは転送されません。

en: The visitor will be redirected from the source URL if the referrer matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected.
ja: もしリファラーが一致する場合、ソース URL から転送されます。<strong>一致の場合</strong>と<strong>不一致の場合</strong>に転送先にするターゲット URL をそれぞれ指定できます。URL を空のままにした場合、ユーザーは転送されません。

en: The visitor will be redirected from the source URL if the user agent matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected. <strong>All matches are performed as regular expressions</strong>.
ja: もしユーザーエージェントが一致する場合、ソース URL から転送されます。<strong>一致の場合</strong>と<strong>不一致の場合</strong>に転送先にするターゲット URL をそれぞれ指定できます。URL を空のままにした場合、ユーザーは転送されません。<strong>一致条件の判定はすべて正規表現で行われます</strong>。

en: There are no logs to display!
ja: 表示するログがありません !

en: These actions will affect all currently available logs (i.e. your search phrase will restrict the log items).
ja: 以下の操作は現在利用できるログのすべてに対して行われます (例: 検索キーワードによってログ項目を制限)

en: This will be used to auto-generate a URL if no URL is given.  You can use the special tags $dec$ or $hex$ to have a unique ID inserted (either decimal or hex)
ja: もし URL が指定されていない場合自動生成されます。特別なタグ $dec$ または $hex$ を使い、10進法または16進法の固有 ID を挿入できます。

en: Time Limit
ja: 時間上限

en: Title
ja: タイトル

en: Toggle
ja: 切り替え

en: Tracked
ja: 追跡

en: Type
ja: タイプ

en: URL Monitoring
ja: URL モニタリング

en: URL and login status
ja: URL およびログイン状態

en: URL and referrer
ja: URL およびリファラー

en: URL and user agent
ja: URL およびユーザーエージェント

en: URL only
ja: URL のみ

en: Update
ja: 更新

en: Upload
ja: アップロード

en: User Agent
ja: ユーザーエージェント

en: Very flexible and powerful text insertion that allows you to insert what you want, wherever you want it.
ja: 柔軟で強力なテキスト挿入プラグイン。好きなところに好きなテキストを挿入できます。

en: View as
ja: 以下の形式で表示

en: Whether to track 'hits' to items
ja: 項目のヒット数を追跡

en: WordPress is installed in: <code>%s</code>
ja: WordPress のインストール位置: <code>%s</code>

en: XML importing is only available with PHP5 - you have PHP4.
ja: XML インポートは PHP5 上でのみ利用できます。現在 PHP4 をお使いです。

en: You can have Redirection detect changes in URLs and have an automatic redirection created in a specific group.
ja: リディレクションプラグインは変更された URL を発見し、指定したグループへ自動的に転送できます。

en: You have no groups in this module.
ja: このモジュールにはグループがありません。

en: You have no modules defined yet
ja: モジュールが定義されていません

en: You have no redirections.
ja: 転送ルールが設定されていません。

en: You may also be interested in some of my other plugins:
ja: 私の他のプラグインもご利用ください:

en: Your group was added successfully
ja: グループの追加に成功しました。

en: Your logs have been deleted
ja: ログを削除しました。

en: Your module was not created - did you provide a name?
ja: モジュールを作成できませんでした。モジュール名を入力しましたか ?

en: Your module was successfully created
ja: モジュールの作成に成功しました。

en: Your options were updated
ja: 設定を更新しました。

en: Your redirection has been added.
ja: 新しい転送ルールを追加しました。

en: days (enter 0 for no expiry)
ja: 日 (無期限にするには0を入力)

en: delete
ja: 削除

en: disabled
ja: 無効

en: edit
ja: 編集

en: edit group
ja: グループを編集

en: for
ja: :

en: force WWW
ja: WWW を追加

en: memory limit at %dMB
ja: メモリー上限%dMB

en: no errors
ja: エラーなし

en: optional
ja: オプション

en: re-order
ja: 並べ替え

en: reset
ja: リセット

en: save order
ja: 並び順を保存

en: show errors
ja: エラーを表示

en: strip WWW
ja: WWW を除く

en: strip index
ja: index を除く

en: time limit at %ss
ja: タイムリミット %ss

en: time limit set as long as possible
ja: タイムリミットは最長に設定されています
